Matematikten Sakın Korkma, Ondan Keyif Al!

Matematikten Sakın Korkma, Ondan Keyif Al!

Matematik, birçok insanın korktuğu, kaçındığı, sevmediği bir ders olarak görülür. Oysa matematik, hayatın her alanında karşımıza çıkan, mantığımızı geliştiren, zihnimizi açan bir bilimdir. Matematikten korkmak yerine, matematikten keyif almak mümkündür.

Nasıl mı? İşte size birkaç öneri:

  • Matematiği ezberlemeye çalışmayın, anlamaya çalışın. Matematikteki kurallar, formüller, işlemler rastgele değildir. Hepsi bir mantığa dayanır. Bu mantığı kavramak için soruları çözerken adım adım ilerleyin, neden böyle yaptığınızı kendinize sorun, cevaplarını arayın.
  • Matematiği sadece ders olarak değil, bir oyun olarak da görün. Matematikteki problemler, bulmacalar, şifreler size zorluk değil, zevk vermelidir. Matematikle ilgili oyunlar, uygulamalar, kitaplar bulun ve bunlarla vakit geçirin. Böylece hem eğlenin hem de öğrenin.
  • Matematiği hayatınızla ilişkilendirin. Matematik sadece sayılardan ibaret değildir. Şekiller, ölçüler, oranlar, grafikler gibi pek çok konu günlük hayatımızda karşımıza çıkar. Alışveriş yaparken, yemek yaparken, yolculuk yaparken matematik kullanırız. Bu durumları fark edin ve matematiğin hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını görün.
  • Matematiği sevmek için kendinize hedefler koyun. Matematikte başarılı olmak istiyorsanız, bunun için çalışmanız gerekir. Ama sadece sınavlara hazırlanmak için değil, kendinizi geliştirmek için de çalışın. Kendinize küçük ama ulaşılabilir hedefler koyun ve bunları gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin. Mesela bir konuyu tamamen anladığınızda kendinize bir tatlı ısmarlayın ya da sevdiğiniz bir filmi izleyin.

Matematikten sakın korkmayın, matematikten keyif alın! Unutmayın ki matematik sizin dostunuzdur!